Czy warto kupić materac z wkładem kokosowym?

źródło: pinterest.com

źródło: pinterest.com

Materace kokosowe lub kokosowo-gryczane przez długi czas były szczególnie popularne wśród rodziców kompletujących wyprawkę dla nowonarodzonego dziecka. Obecnie możemy natrafić na dość skrajne opinie na ich temat. Nawet eksperci nie mają jednakowego stanowiska.

Materace zwane powszechnie kokosowymi, posiadają wkład piankowy, lateksowy bądź sprężynowy, a na wierzchu matę kokosową. Powstaje ona dzięki połączeniu w określonych warunkach włókien kokosowych z mleczkiem kokosowym. Są również dostępne modele, w których po jednej stronie znajduje się kokos, a po drugiej gryka.

Według ekspertów włókna kokosowe nie są źródłem alergii, nie wydzielają również żadnych niebezpiecznych toksyn. Zapewniają też właściwą cyrkulację powietrza, dzięki czemu są przewiewne i śpiąca na takim materacu osoba nadmiernie się nie poci.

źródło: pinterest.com

źródło: pinterest.com

Materace z kokosowym wypełnieniem należą raczej do tych twardszych, z tego też powodu nie znajdą one uznania u każdego użytkownika. Dla niektórych osób mogą one być po prostu zbyt twarde, przez co sen nie będzie wystarczająco komfortowy. Jeżeli jednak wolimy twardsze podłoże przeznaczone do spania, to rozwiązanie jest dla nas odpowiednie.

Warto jednak pamiętać o tym, że wypełnienie kokosowe nie jest tak odporne i wytrzymałe jak to wykonane z lateksu. Dlatego też nie zaleca się kupna tego typu materaca osobie cierpiącej na znaczną nadwagę. Generalnie materace z kokosem posiadają mniejszą elastyczność i, pomimo swej twardości, są bardziej podatne na odkształcenia.

źródło: pinterest.com

źródło: pinterest.com

Wiele przyszłych rodziców decyduje się na kupno materacyka do dziecięcego łóżka z wypełnieniem kokosowo-gryczanym. W takim wypadku według producentów maluszek na początku powinien spać na stronie z kokosem, a gdy skończy około pół roku, zaleca się, by rodzice odwrócili materac na drugą stronę, by dziecko mogło leżeć na stronie z warstwą z gryki. Tutaj zdanie ekspertów jest mocno podzielone. Według jednych kokosowe, kokosowo-piankowe czy gryczano-kokosowe materace to idealne rozwiązanie dla niemowląt, według innych – są one dla nich zbyt twarde i lepiej zakupić produkt wykonany z lateksu. Wiele osób nadmienia, że niektórym dzieciom może nie być zbyt wygodnie na gryczanych łuskach.

Niezależnie od tego, z jakim wypełnieniem materac wybierzemy, zwróćmy uwagę na to, czy ma on zdejmowany pokrowiec. Dzięki temu będzie łatwiej utrzymać go w czystości. Szczególnie istotne jest to w przypadku materacyka dla niemowlaków.

Bez względu na to, na jaki materacyk się zdecydujemy, nie warto tutaj oszczędzać poprzez kupowanie używanego produktu. Używany materac może posiadać odkształcenia. Najprawdopodobniej nie będzie też wolny od roztoczy, grzybów czy bakterii.

Podobne porady

 • Pomysły na okrągłe łóżko do sypialniPomysły na okrągłe łóżko do sypialni
  Jeżeli nasza sypialnia jest dość przestronna, warto zastanowić się nad zastąpieniem tradycyjnego łóżka okrągłym. To bardzo oryginalne rozwiązanie. Jeśli umiejętnie dopasujemy je do wnętrza i nie z...
 • źródło: pinterest.comJakie zasłony sprawdzą się w sypialni?
  Zasłony w oknach sypialni są bardzo ważnym elementem jej wystroju. Dobrze dobrane sprawiają, że w sypialnianym pokoju panuje odpowiedni klimat i nastrój. Jeżeli zależy nam na tym, by po zaciągn...
 • źródło: pinterest.comŁóżko w stylu japońskim – jakie powinno być?
  Coraz więcej osób zachwyca się aranżacjami wnętrz w stylu japońskim. Jeżeli chcemy w ten sposób urządzić naszą sypialnię, musimy przede wszystkim wybrać odpowiednie łóżko, które nawiązuje do tego ...
 • źródło: pinterest.comJakie łóżko będzie pasować do sypialni w stylu rustykalnym?
  Styl rustykalny ma wielu zwolenników. Choć najczęściej widzimy go w jadalniach czy kuchniach, można w nim urządzić także sypialnię. Jeśli się na to zdecydujemy, z pewnością będziemy zastanawiać si...
 • Jak urządzić garderobę?Jak urządzić garderobę?
  Która kobieta nie chciałaby mieć własnej, osobistej garderoby?  Garderoba to nie tylko królestwo kobiety, ale także niezwykle praktyczne rozwiązanie. Według projektantów optymalnie garderoba powin...