Jakie zasłony sprawdzą się w sypialni?

długie zasłony w kolorze łososiowym

źródło: pinterest.com

Zasłony w oknach sypialni są bardzo ważnym elementem jej wystroju. Dobrze dobrane sprawiają, że w sypialnianym pokoju panuje odpowiedni klimat i nastrój.

Jeżeli zależy nam na tym, by po zaciągnięciu zasłon w pokoju panował półmrok, zdecydujmy się na zasłony z grubego, ciężkiego materiału, który nie przepuszcza światła słonecznego. Najlepsze będą materiały takie jak aksamit, żakard lub tafta. W przypadku, gdy nie zależy nam na zaciemnieniu pomieszczenia, możemy wybrać zasłony cieńsze i lżejsze, które wykonane są np. z tiulu, szyfonu, tafty czy woalu.

Dobrze dobrane do danego pomieszczenia zasłony mogą je np. optycznie wydłużyć (wzór w pionowe, cienkie paski) czy też zamaskować coś, co chcemy ukryć. Generalnie muszą pasować do wnętrza naszej sypialni. Jeśli jest ona urządzona w stylu nowoczesnym, oszczędnym, najlepiej prezentować się będą w niej zasłony gładkie lub ze stonowanym motywem. W pomieszczeniu nawiązującym do klasycznych stylów pięknie będą wyglądać cięższe zasłony z wzorami kwiatowymi. W kolonialnej sypialni możemy pokusić się o powieszenie ciężkich zasłon z orientalnymi motywami. Będą one wspaniale wyglądać w towarzystwie świeczników w stylu kolonialnym.

dekoracyjna klamra do zasłon

źródło: pinterest.com

Jak zwykle liczy się też wielkość naszego pokoju. Zasłony z ciężkich, grubych materiałów lepiej sprawdzą się w sypialniach o większym metrażu. W tych mniejszych lepiej powiesić takie, które są uszyte z lekkiego i cienkiego materiału.

Pamiętajmy o tym, by dobrze wymierzyć długość zasłon. Zbyt krótkie lub odwrotnie – zawadzające o podłogę – nie prezentują się dobrze. Najlepiej, by delikatnie ją dotykały, ale nie opierały się na niej. Jeśli nie chcemy, by jej dotykały i się brudziły, możemy zdecydować się na nieco krótsze zasłony. Odległość między powierzchnią podłogi a ich brzegiem nie powinna być jednak większa niż jeden czy dwa centymetry.

Jeżeli nie gustujemy w zasłonach zwisających prosto do ziemi, możemy je w jakiś fantazyjny sposób upiąć. Służą do tego specjalne klamry, dekoracyjne spinki czy upinacze. Możemy wybierać spośród wielu tego typu ozdób. Wszystko zależy od stylu, w jakim urządzona jest nasza sypialnia.

rolety do sypialni

źródło: pinterest.com

Wybór zasłon możemy również uzależnić od tego, w którą stronę świata skierowane jest okno naszej sypialni. Jeśli jest to kierunek wschodni, warto zawiesić zasłony o ciemniejszym kolorze, w pozostałych przypadkach – w bardziej pastelowych tonacjach.

Zamiast tradycyjnych zasłon można się oczywiście zdecydować na zakup rolet. Tutaj również możemy wybierać spośród wielu modeli i rodzajów. Niektóre osoby decydują się na fotorolety. Są one ciekawą alternatywą dla tych bardziej tradycyjnych. Dobrym pomysłem będzie więc zakup fotorolety z jakimś relaksującym widokiem. Zwróćmy tylko uwagę na to, by na roletach czy fotoroletach nie dominowały zbyt intensywne barwy. Sypialnia to przecież miejsce, w którym odpoczywamy i szukamy spokoju oraz wyciszenia.

Podobne porady

 • źródło: pinterest.comJak urządzić sypialnię według Feng Shui?
  Nasza sypialnia jest dla nas oazą spokoju, miejscem, w którym wypoczywamy, ale także przeżywamy romantyczne chwile. Bywa jednak, że nie czujemy się w niej do końca dobrze. Może warto zastosować si...
 • źródło: pinterest.comCzym udekorować ściany w sypialni?
  Sypialnia to dla nas wyjątkowe miejsce, w którym wypoczywamy, śpimy, relaksujemy się. Z pewnością na nasz nastrój duży wpływ ma to, w jaki sposób pokój jest udekorowany. Jak więc zatem ozdobić ści...
 • Pomysły na pikowany zagłówek łóżkaPomysły na pikowany zagłówek łóżka
  Niesamowitą ozdobę sypialni jest zagłówek łóżka. Daje on wiele możliwości, może sam jeden zmienić styl całego wnętrza. W minimalistycznej sypialni może być jedyną, ale jakże piękną ozdobą. Zakup ł...
 • źródło: pinterest.comStolik nocny metalowy – do jakiego wnętrza?
  Większości z nas metalowe stoliki i szafki nocne kojarzą się głównie z oddziałami szpitalnymi. A przecież stolik nocny wykonany np. z kutego żelaza może być bardzo ciekawą ozdobą naszej sypialni. ...
 • źródło: pinterest.comSzafa w stylu kolonialnym – jak wygląda?
  Styl kolonialny swoje źródła ma w XIX wieku, a wiąże się z urządzaniem brytyjskich posiadłości należących do ówczesnych kolonizatorów w Azji oraz Afryce. Jak można się domyślić, jest to połączenie...